تاریخچه

تاریخچه اسکی کوهستان ایران به گذشته ای دور باز می گردد، زمانی که ساکنین قفقاز برای عبور از روی برف به پاهای خود تخته های چوبی و پوست حیوانات را می بستند.تاریخچه اسکی کوهستان ایران
تا بدو تولد پیست های اسکی و بالابر ها ، کلیه پیمایش کنندگان و اسکی بازان می بایستی از تکنیکهای ابتدایی  اسکی کوهستان برای صعود استفاده می کردند.
در سال 1329 با ورود بالا بر ها تعداد اسکی بازان کوهنورد کاهش پیدا کرد ولی همچنان افرادی  بودند که با اسکی از کوههای ایران فرود می آمدند.
در سال 1360 برای نخستین بار کوهنورد و اسکی باز گران مایه جناب آقای صادق بابایی از قله سبلان مسیر یخچال شمالی را با اسکی فرود آمدند، همچنین از دیگر فعالیت های ایشان می توان به اسکی در منطقه علم چال و  گذراندن دوره های اسکی کوهستان در اروپا اشاره کرد.
در خردادماه سال 1367 آقایان : زنده یاد علی عزیزی ، حسین عزیزی ، رضا کرمانی ، قربانعلی کلهر ، علیرضا ژاله ، مهدی شیرازی ، در قالب دو تیم قله دماوند را صعود نموده و مسیر دره یخار را با اسکی فرود آمدند.
از دیگر کوهنوردان اسکی باز که در دهه 60 و70 تلاشهای ارزنده ای را در این رشته انجام دادند زنده یادان : دکتر بازرگان، سرهنگ یحیایی ، دکتر محسنین ، همچنین آقایان : فیض اله اشراقی ، لطفعلی خادمی ، اسحاق سالارکیا ، علی ساوه درودی و....
در این بین توریست های کوهنورد بسیاری با تجهیزات اسکی کوهستان برای فعالیت به ایران می آمدند و فنون اسکی کوهستان را به کوهنوردان ایرانی می آ موختند.
ازاواخر دهه 70و اوایل دهه 80 زنده یادان فرشاد خلیلی خوشه مهر و عباس جعفری همچنین آقایان: مجید درودگر ، حیدر عباسی، غلامرضا حق بین ، شاهرخ لواسانی ، کاظم عرب ، محمد نادریان ، سید ضیامیرمحمدی ، سیامک شمس الدین ، سیروس جعفری و محمد سلامی، داریش حیدری  فعالیتهای ارزنده ای را جهت شکل گیری اسکی کوهستان ایران انجام دادند.

 

 

 

 

نخستین فعالیتهای بانوان در زمینه اسكي كوهستان


نخستین فعالیتهای بانوان در زمینه اسكي كوهستانخانم ها پریسا فقیه نوبری، سپیده جوادیان، پروین رنجبر و معصومه خلیل زاده  نخستین بانوانی بودند که دوره های رسمی اسکی کوهستان را در سال83 طی کردند.
در دهه 80 خانم ها سپیده جوادیان و ندا توبک تلاشهایی را با اسکی کوهستان بر روی قله دماوند و خانمها پروین رنجبر ومعصومه خلیل زاده صعود و فرودهایی را به این شیوه درقلل رشته کوه زاگرس به انجام رساندند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

اولین تجهیزات اسکی کوهستان

تجهیزات اسکی کوهستان
نخستین تجهیزات تخصصی اسکی کوهستان ( ِDynafit ) سال 1382 توسط جناب آقای صادق بابایی و زنده یاد علی عزیزی وارد ایران شد و پس از آن جناب آقای لطفعلی خادمی( Dynafit ) و جناب آقای محمد سلامی( Hagan ) در این زمینه فعالیت نمودند.

 

 

 

 

 

 

 

 

آغاز فعاليتهای رسمی اسكي كوهستان در دهه 80


در سال  1383 ،2 دوره آموزشی با حضور مدرسین ISMC در ایران برگزار شد و  کارگروه اسکی کوهستان با مسئولیت زنده یاد فرشاد خلیلی خوشه مهر به زیرمجموعه فدراسیون کوهنوردی و صعودهای ورزشی پیوست از آن پس کلیه فعالیت های اسکی کوهستان به طور رسمی زیر نظر این کارگروه انجام می شود.

 

 

 

کارگروه اسکی کوهستان


پس از زنده یاد فرشاد خلیلی مسئولیت کار گروه اسکی کوهستان به سر کار خانم سپیده جوادیان در سالهای 89 الی 92 محول شد و فعالیتهای ارزنده ای در آن سالها توسط ایشان انجام پذیرفت.  

 

 

 

دوره های آموزشی برگزار شده

دوره های آموزشی برگزار شده اسکی کوهستان
دیزین ، فروردین 83 با حضور 16 نفر از 3 استان زیر نظر مربیان ISMC
یاسوج ، بهمن 83 با حضور 21 نفر از 5 استان زیر نظر مربیان ISMC
دوره مربیگری سبلان ،اردیبهشت 90 زیر نظر مربیان ISMF باحضور23 نفر
برگزاری چندین دوره کارآموزی (دیزین ،خور،آبعلی،اراک،تبریزو....)
دوره بازآموزی مربی گری دی ماه 90با حضور 13 نفر

 

 

 

مسابقات اسکی کوهستان


برگزاری اولین مسابقه ملی اسکی کوهستان  گرامیداشت زنده یاد فرشاد خلیلی بهمن 90 گردنه امام زاده هاشم

 

 

 

برنامه های شاخص برون مرزی  اسکی کوهستان

برنامه های شاخص برون مرزی  اسکی کوهستان
اولین صعود و فرود  با اسکی به  قله موستاق آتا به ارتفاع 7546 متری  توسط زنده یاد فرشاد خلیلی، تابستان 1387
صعودبه قله لنین به ارتفاع  7134 متر واستفاده از  اسکی در قسمتهایی از مسیر توسط حیدر عباسی، تابستان 1387
تلاش برای صعود قله چوآیوبه ارتفاع 8201 متر تا کمپ3وفرود با اسکی به کمپ1 توسط محمد نادری،پائیز 1388
صعود وفرود با اسکی به  قله موستاق آتا به ارتفاع 7546 متر  توسط حسین صالحی ، تابستان 1390
صعود با اسکی به قله ماناسلو به ارتفاع  8163 متر و فرود با اسکی از کمپ 3 توسط حسین صالحی ، بهار 1391
شرکت در مسابقات انفرادی اسکی کوهستان جام آسیا در کشور کره جنوبی توسط حسین صالحی ، زمستان   1392